marți, 12 mai 2009

R.I.P Negură Bunget / Slipkakanot



OK . Se face ca e seară , sunt obosit după o zi grea , îmi trag duhu' de-abia ajuns acasă din cinammon , am chef de o chestie old school aşa că încep să ascult AC/DC . Intru pe metalhead să văd ultimele ştiri ... Negură Bunget se pare că a murit , existând acum dispute intre Hupogrammos şi Sol' Faur şi cel ce vrea în continuare să folosească numele acesta , bateristul Negru . S-ar putea discuta trei pagini pe seama a ce cum şi de ce dar ceea ce conteaza e că unul din rarele lucruri care ne făceau renumiţi în străinătate s-a dus . Încă unul aş putea zice . Printre cele mai importante realizări se numără participările la numeroase festivaluri internaţionale de metal , printre care si renumitul Wacken , sau cele 5 stele acordate de Kerrang Magazine concertului din Belfast din ianuarie 2009 . R.I.P şi să mă lăsaţi cu ce vrea să facă Negru că va fi doar Negură Bunget cu numele si atât .
Trec abătut peste această veste , şi ce văd .. Slipkakanot , da exact ăia care se cred nu ştiu ce monştri înfricoşatori fiindcă poarta şi ei nişte măşti , consideră muzica AC/DC si Metallica superficială . Recunosc că nu trebuia să fiu surprins datorită multelor situaţii din trecut în care şi-au demonstrat lipsa de modestie , dar reacţia mea a fost ceva de genul "CE MĂ ??? " . Da aţi auzit bine , fix măscăricii ăştia care au în spate un fel de armată de idioţi care cred că ascultă metal când de fapt asculta o chestie cât se poate de comercială . Prilej pentru menţinerea măscăricilor căcănari în topuri . La partea muzicală nu pot să mă bag prea mult , având în vedere că am ascultat câteva melodii aşa din plictiseală , dintre care una cu refrenul "i'm gonna stick my finger into my eye " parcă ( după spusele lor "muzica noastră chiar exprimă ceva " ... chestia asta mi-a exprimat doar uimire faţă de cât de idiot să fii să scrii asemenea versuri ) plus nişte riff-uri plictisite si devenite destul de banale deja pe care le-am ascultat în versiuni mult mai bune la KoRn înainte . Şi oricum dacă au revoluţionat ceva ăştia nu poţi sa te lauzi ca fiind liderul unei generatii cu Linkin Park , Limp Bizkit sau Papa Roach . Aşa că s-a ajuns ca o trupa ce de-abia a făcut 14 ani (mulţi dintre fani s-au născut în anul în care s-a format trupa si asta spune multe) să-i atace pe cei fără de care ar fi fost rapperi sau hip-hopperi direct . Patetic , căcăcios , jenant , spuneţi-i cum vreţi , eu m-am săturat de ei . Corey Taylor deja se plânge că e greu la 35 de ani . Să-i aducă cineva un scaun cu rotile şi să-i aducă pe Angus Young sau Lemmy (doar două din exemple ) să-i arate cum se face si la vârste mult mai înaintate . Concluzia : m-am săturat de căcănarii ăştia , sper sa se schimbe trendu ' in curând pentru metalistii de ocazie şi să se găsească alţii , că deja m-au plictisit cu lipsa lor de modestie/respect .
P.S. Da , Mişule , în timp ce scriam acest articol eram 100% conştient că o să sari la mine la fel cum ai făcut la fazele cu glamu' si Motley Crue .
P.S. P.S. Dacă eşti doar fan Slipknot , mă doare în cur că te-am jignit . Dacă eşti fan Slipknot si ai auzit în trecere Highway To Hell si Nothing Else Matters şi te consideri metalist cu acte , mă doare fix în capul pulii de tine . Dacă eşti fan Slipknot şi ştii până şi ce culoare au ciorapii lui Dio , îţi dau o bere premiu de consolare ( nu se aplică la Mişu si la Junglă , se ştiu ei , asta fiindcă au trişat la CoB vs Motley Crue ) .

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu