
Dave Mustaine a rupt in sfârşit tăcerea în ceea ce priveşte misterioasa trupă împreună cu care Megadeth va întreţine un turneu în toamnă , o decizie care dupa spusele sale "va nemulţumi o parte dintre fani " . Aceasta trupă este Slayer , impreună cu care Megadeth , Metallica şi Anthrax formează "Big Four-ul" thrash metal-ului .
Anunţul este într-adevăr o surpriză , având în vedere conflictul de lungă durată dintre Dave Mustaine si chitaristul celor de la Slayer ,
Kerry King (photo) . Aceasta a început cand Mustaine încerca să-l convingă pe King , membru temporar în Megadeth în 1984 , să lase "poserii" din Slayer şi să continue cu Megadeth . Acesta a refuzat , iar ca răspuns Mustaine l-a atacat deseori in presă , ducând la schimburi dure de replici între cei doi . Acest lucru a dus şi la conflicte între fanii trupelor , iar din această cauză Mustaine a zis că decizia va nemulţumi o parte din fani . Faptul că cele două trupe vor fi în turneu înseamnă probabil şi faptul că Mustaine si King şi-au rezolvat diferenţele . Datele turneului vor fi anunţate în curând .
Acest turneu nu poate decât să ne bucure , pentru că , cine ştie , poate turneul va trece şi pe la noi , iar oportunitatea de a vedea două din trupele care au revoluţionat metalul n-ar fi deloc de neglijat . Personal , ca fan al ambelor trupe , mă bucură această reconciliere si faptul că Dave a ales să pună capăt disputelor de lungă durată pe care le are cu mai toată lumea . În altă ordine de idei , Megadeth se află în acest moment în turneul Priest Feast , pe care îl întreprinde împreuna cu formatiile Judas Priest si Testament , la sfârşitul căruia se vor întoarce în studio pentru a termina de înregistrat noul album , ce va fi lansat cel mai probabil în vară .