miercuri, 22 aprilie 2009

Reclama la " Babanu' " e un gunoi.



Bun , începe reclama şi ce vedem ? Doi ţărani stând la masă , torpilându-se.

Scena următoare : un supraponderal , probabil cu dizabilităţi psihice grave , apare in scenă.


Scutură o sticlă de vin , simţurile lui de intelectual îi comunică o dereglare electromagnetică , aşa că "Babanu' " consideră că sticla de vin obişnuit nu se potriveşte cu Ego-ul lui. Sticla este aruncată. Brutal. Recipientul nefericit aterizează intr-un omulean. Omuleanul adulmecă instant pregătirea post-universitară a Babanului aşa că îşi cere scuze.


Simţindu-se mult mai uşurat , pune pe masă pseudo-vinul lui de doi bani şi se aşează la masă langă săracii oameni , ca ultimul gherţoi.


Nu ştiu ce firmă de publicitate a făcut reclama asta, dar merită felicitări . A reuşit sa promoveze cu succes mârlănia şi prost gustul.


Babanu' : Vin de voie bună.

Publicitatea românească = Fail.

vineri, 17 aprilie 2009

Megadeth şi Slayer în turneu


Dave Mustaine a rupt in sfârşit tăcerea în ceea ce priveşte misterioasa trupă împreună cu care Megadeth va întreţine un turneu în toamnă , o decizie care dupa spusele sale "va nemulţumi o parte dintre fani " . Aceasta trupă este Slayer , impreună cu care Megadeth , Metallica şi Anthrax formează "Big Four-ul" thrash metal-ului .
Anunţul este într-adevăr o surpriză , având în vedere conflictul de lungă durată dintre Dave Mustaine si chitaristul celor de la Slayer , Kerry King (photo) . Aceasta a început cand Mustaine încerca să-l convingă pe King , membru temporar în Megadeth în 1984 , să lase "poserii" din Slayer şi să continue cu Megadeth . Acesta a refuzat , iar ca răspuns Mustaine l-a atacat deseori in presă , ducând la schimburi dure de replici între cei doi . Acest lucru a dus şi la conflicte între fanii trupelor , iar din această cauză Mustaine a zis că decizia va nemulţumi o parte din fani . Faptul că cele două trupe vor fi în turneu înseamnă probabil şi faptul că Mustaine si King şi-au rezolvat diferenţele . Datele turneului vor fi anunţate în curând .
Acest turneu nu poate decât să ne bucure , pentru că , cine ştie , poate turneul va trece şi pe la noi , iar oportunitatea de a vedea două din trupele care au revoluţionat metalul n-ar fi deloc de neglijat . Personal , ca fan al ambelor trupe , mă bucură această reconciliere si faptul că Dave a ales să pună capăt disputelor de lungă durată pe care le are cu mai toată lumea . În altă ordine de idei , Megadeth se află în acest moment în turneul Priest Feast , pe care îl întreprinde împreuna cu formatiile Judas Priest si Testament , la sfârşitul căruia se vor întoarce în studio pentru a termina de înregistrat noul album , ce va fi lansat cel mai probabil în vară .

Music Reviews # 1 : Green Day - "Know Your Enemy" [ Single ]




"Know Your Enemy" e primul single de pe mult-aşteptatul album Green Day : "21st Century Breakdown". Mi-a aterizat pe media player chiar ieri , la data lansării şi eram foarte curios să văd ce-au mai compus Billie Joe & Co. ... şi-am rămas dezamăgit.

Piesa asta sună ca o melodie de duzina compusă de U2. Nu degeaba au colaborat acum vreo doi ani şi ceva.

Pe tot parcursul melodiei avem acelaşi riff repetitiv , care spre final devine enervant. Aceleaşi versuri de propagandă , cu iz politic , cum am avut pe "American Idiot" . Doar bridge-ul sună ca un Green Day din " Warning era " + un solo mic şi pricăjit .

Single-ul sună înfundat , cam ca unele melodii de pe "American Idiot" , nu mai e sunetul ăla de pe Dookie sau Nimrod.

În concluzie , "Know Your Enemy" e o melodie acceptabilă , dar a dracului de banală. Aştept Albumul.


Green Day - Know Your Enemy [ Single ] ( Pentru Download , click aici.)


7,5 / 10

joi, 16 aprilie 2009

Fişă de post nr.2 : The Metal Dude


Nume : Ionuţ

Ocupaţie : Muzică metal , investigaţii stupide , gică contra , vicii

Aptitudini : Fast drinker

Aspiraţii : Pentru moment doar îmi trăiesc viaţa . Vorbim despre asta mai târziu

Funcţie : Administrator ( The Second Blisser )


Data depunerii : 16 aprilie 2009

Fişă de post nr.1 : The Alternative Fella'


Nume : Andi.

Ocupaţie : Postări acide , muzică alternativă , aiureli , ştiri , stupidităţi.

Aptitudini : Muzici si alte cele.

Aspiraţii : Multe , detalii mai târziu .

Functie : Administratorul ( The First Blisser)


Data depunerii : 16 aprilie '09.