
O zi normală . Mă plimb cu Andi pe fainele străzi din zona Pieţei Rosetti din capitală , discutând despre gorilele aproape-negre care ne ineacă încet-încet cu ajutorul culturii lor ( un Guţă , un Salam , ceva ) . Ca din minune apare ( de fapt , dacă mă gândesc minune ar fi fost să nu apară ) una din aceste "gorile" , de maxim 9-10 ani , care de-abia dacă-mi ajunge la cot din punct de vedere al înălţimii . Cu un instinct primar îmi spune răspicat " dă 5 mii " . Cum eu sunt adeptul ideologiei " dacă vrei bani du-te in morţii mătii si lucrează sau dacă eşti atât de prost că reuşesti să îţi tai gâtu cu sapa sau să te îneci cu vopsea fură de la vreun baştan " nici nu-mi trece prin cap s-o fac . Totuşi n-aveam chef să-l înjur aşa că îi spun pe un ton calm clasica "n-am bani " si continui drumul . Spre surprindere "matahala" nu se lasă şi mă întreabă "da' ce ţipi aşa la mine ?" ( dacă cum am vorbit cu matahala aia se poate numi ţipăt , atunci să îi puna nene cineva o melodie cu Randy Blythe să zică ăsta că a venit apocalipsa peste el ) . Continuând , îl ignor înca două secunde si gorila vine cu completarea : " Te crezi şmecher mă ? " . Văzând ca n-o s-o scot la capăt cu el , îi arunc o ameninţare , aşa cum merge cu mai toţi . Gorila nu se lasă . Bagă mâna ameninţător in buzunar . "Devine interesant " îmi zic şi aştept să vad ce-o să facă Bruce Lee-ul ăsta românesc pe care-l am in faţă . Totul e doar diversiunea , matahala îmi trage în ultima secundă o flegmă şi înainte să fac doi paşi ca să-l pun să se dea singur cu capu' de pereţi pentru că a făcut asta din Bruce Lee ce e se transformă în Usain Bolt si deja am văzut ca ajunsese undeva pe la Universitate .
Burn pentru mine , fail pentru societatea românească .
ce urat :|
RăspundețiȘtergereoricum...lumea e plina de oameni ca el... fie ca flegmeaza la 100 sau 1000 m